Home  
Saturday, December 15, 2018
Log in or create a new MyGrange account
Keyword / Search: 
 
 
 
 

 


 
 
Family Activities News
“Let’s Celebrate” Results
 

By Jane Miller, State Women's Activities Committee

  SEPTEMBER 2008 -- Our second annual “Let’s Celebrate Day!” was held on July 26th at Good Will Grange Hall.  The judging of all of the CWA contests, the photo contest and the Publicity Poster Contest were held and the entries placed on display.  A delicious lunch was provided by the Junior Director, Joan Perry and her crew, which helped to fatten their treasury!  The judging was followed by a wonderful program arranged by our State Lecturer, Marge Bernhardt. 

The CWA theme, “The Melody Lingers On” was carried out with the music of the Bristol Old Tyme Fiddlers, which was enjoyed by all who attended.  The winners in each of the contests were announced followed by refreshments.  Our thanks to everyone who helped to make the day a success. 

The results of the CWA Contests were as follows:

New England Needlework Contest:

Class A Afghan:  1st Wilma Deziel, Prospect #144; 2nd Irene Percoski, Enfield #151; 3rd Ruth Herbele, Manchester #31

Class B Doilies:  1st Cindy Anderson, N. Stonington #138; 2nd Edna Schneider, Harmony #138; 3rd Jane Wendell, Simsbury #197

Class C Embroidery:  Edith Schoell, Manchester #31; 2nd Pat Conger, Vernon #52; 3rd Beulah Partridge, Litchfield #107

Class D 3 Piece Baby Set:  1st Marilyn Stitham, Old Lyme #162; 2nd Edna Schneider, Harmony #92; 3rd Barbara Cameron, Ekonk #89

Class E Plastic Canvas:  1st Joanne Cipriano, Beacon Valley #103; 2nd Glen Conger, Vernon #52; 3rd Joan Ziegler, Redding #15

Class F Counted Cross Stitch:  1st Mariellen Baxter, Vernon #52; 2nd Stella Kuladowski, Hillstown #87; 3rd Julianne Davis, Old Lyme #162

Class G Adult Garment:  1st Kathryn Ruff, Glastonbury #26, 2nd Edna Schneider, Harmony #92; Barbara Cameron, Ekonk #89

Class H Latch Hook:  1st Peggy Garrity, Cannon #152; 2nd Kay Ruff, Glastonbury #26; 3rd Lois Evankow, Lyme #147

Class I Wall Hanging:  1st Karen MacDonald, Redding #15; 2nd Doris Johnson, Old Lyme #162; 3rd Lois Evankow, Lyme #147

Class J Stuffed Toy:  1st Jennifer Schirmer, Vernon #52; 2nd Flo Mullane, No. Stonington #138; 3rd Norma DePietro, Glastonbury #26


Baking Contest- Applesauce Medley Quick Bread:

1st - Cathy Romano, Norfield #146
2nd - Joan Goetjen, Tunxis #13
3rd - Ruth Shapleigh, Old Lyme #162


Craft Contest - Anything Musical:

Needlework - Adult - 1st Lois Evankow, Lyme #147; 2nd Barbara Robert, Watertown #122, 3rd Debbie Brown, Whigville #48

Other Media - Adult - 1st Barbara Kulisch, Old Lyme #162, 2nd Marilyn Stitham, Old Lyme #162, 3rd Jean Meehan, Prospect #144, Honorable Mention, Doris Johnson, Old Lyme #162

Other Media - Junior - 1st Angelina DeDominicis, Hillstown Junior Grange
Special Poster Category - 1st Bill Murphy, Litchfield #107; 2nd Joanne Klingerman, Litchfield #107

Scrapbooks:  1st- Anna Fiori, Lyme #147, 2nd Barbara Kulisch, Old Lyme #162, 3rd Maude Emhoff, Stafford #1, Honorable Mention Beatrice Meehan, Prospect #144

The 1st place winners of the New England Needlework Contest will represent CT at the New England Judging to be held on Friday, Sept. 12th at the Big E.  We wish all our contestants “Good Luck” and hope many of you will go to see the display in the New England Grange Building.  Our thanks to all who supported our CWA contests and hope you will enter again next year.
 
 
 

 
     
     
       
© 2018 The Connecticut State Grange. All Rights Reserved.