Home  
Wednesday, December 12, 2018
Log in or create a new MyGrange account
Keyword / Search: 
 
 
 
 

 


 
 
Family Activities News
Let's Celebrate Day a Success
 

By Jane Miller, State Women's Activities Committee

  OCTOBER 2007 --

We had a great “Let’s Celebrate Day!” on August 25, 2007 in Glastonbury.  In spite of a very hot day, all the state Lecturer’s and CWA contests were judged in the cool of the Good Will Grange Hall.  The entries made for a beautiful display for all to see prior to a delightful program presented by State Lecturer Marge Bernhardt and State W.A. Committee Director Betty Jane Gardiner.  Junior Director Joan Perry did a brisk business serving hot dogs, chips, soda and fresh peaches during the lunch time.  Refreshments followed the evening program, entries were returned and our First Celebration Day came to a close!  The CWA awards were as follows:
   
Craft Contest- Items Featuring a Chair or Music:
   
Needlework:  1- Irene Percoski, Enfield; 2- Lois Evankow, Lyme; 3- Joan Ziegler, Redding  

Other Media:  1- Janet Healy, Litchfield; 2- Barbara Foskett, Cheshire; 3- Barbara Kulisch, Old Lyme.
   
Baking Contest: 

My Favorite Bars:  1- Nancy Coulombe, Hillstown (Cream Cheese Bars); 2- Doris Johnson, Old Lyme (Double Blueberry Streusel Bars); 3- Robert Palen, Simsbury (Paula Deen’s Lemon Bars); Honorable Mention- Ruth Hickcox, Norfield (Chocolate Mint Brownies).
   
New England Needlework Contest:
   
Class A- Afghan:  1- Norma DiPietro, Glastonbury; 2- Maryalyce Lee, Cheshire; 3- Winnifred Kilrain, Colchester.
   
Class B- Doilies:  1- Norma DiPietro, Glastonbury; 2- Carol Nelson, Vernon; 3- Shirley Lemieux, Winchester.
   
Class C- Embroidery:  1- Patti Conger, Vernon; 2- Sue Haller, Watertown; 3- Huena Wetmore, Cheshire.
   
Class D- 3-Piece Baby Set:  1- Ruth Herbele, Manchester; 2- Lois Evankow, Lyme; 3- Sandy Leifert Winchester.
   
Class E- Plastic Canvas:  1- Joan Ziegler, Redding; 2- Ted Beebe, Manchester; 3- Barbara Kulisch, Old Lyme.
   
Class F- Counted Cross Stitch:  1- Juliann Davis, Old Lyme; 2- Mariellen Baxter, Vernon; 3- Ted Beebe, Manchester.
   
Class G- Adult Garment:  1- Cindy Anderson, N. Stonington; 2- Barbara Cameron, Ekonk; 3- Huena Wetmore, Cheshire.
   
Class H- Latch Hook:  1- Pearl Godin, Wolcott; 2- Lois Evankow, Lyme; 3- Anne Klingerman, Litchfield.
   
Class I- Quilted Wall Hanging:  1- Karen MacDonald, Redding; 2- Geraldine Strong, Vernon; 3- Cheryl Hurlbut, Winchester.
   
Class J- Stuffed Toy:  1- Jennifer Schirmer, Vernon; 2- Flo Mullane, N. Stonington; 3- Marion Bessette, Marlborough.
   
Our congratulations to all of our winners.  The first place needlework winners represented CT at the New England Needlework Judging at the Big E in West Springfield on Sept. 14.  Those results will be announced later.
   
Many thanks to everyone who entered and supported our contests, participated in the program or provided refreshments.  We appreciate the efforts of the Subordinate and Pomona Chairmen in securing entries and judges.  We welcome your thoughts and suggestions on how we can improve next year’s event.  Feel free to contact any of the State CWA or State Lecturer, Marge Bernhardt.
   
We invite you to attend the CWA presentation on Friday afternoon at State Session and hope you will visit the winning Craft and Needlework items in the display room.

 
 
 

 
     
     
       
© 2018 The Connecticut State Grange. All Rights Reserved.