Home  
Saturday, February 16, 2019
Log in or create a new MyGrange account
Keyword / Search: 
 
 
 
 

 


 
 
Family Activities News
Family Activities: Contest Winners Announced
 

By Pat Palmer, CT State Grange Family Activities Director

  JULY 5, 2014 --

Thank you to all who entered the contests and to the winners.  As usual the entries were done well and I know that some of them required a great deal of work.  There was a lot of imagination put into the craft contest entries and will be appreciated by our dignitaries at State Session and at the Big E Country Store.  The winners are listed below:

 

New England Needlework Contest - 2014

Class A – Afghans

1st – Ramona Fassio – Winchester /Mt. Cty.

2nd  – Linda Beers – Non-member Cheshire /New Haven

3rd – Lois Evankow – Lyme/E. Central

Class B – Doilies

1st – Josephine Fazzino – Non-member Beacon Valley/Excelsior

2nd – Carol Nelson – Vernon/ E. Central

3rd – Cindy Anderson – N. Stonington/New London Cty.

Class C  - Embroidery

1st – Eloise Osuch – Bethlehem/Excelsior

Class D – 3-Piece Baby Set

1st – Joan Toomey – Colchester/New London Cty.

Class E – Plastic Canvas

1st – Joan Ziegler – Redding/Fairfield Cty.

2nd – Irene Percoski – Enfield / E. Central

3rd – Shirley Moore – Riverton /Mountain Cty.

Class F – Counted Cross Stitch

1st – Priscilla Schmartz – Glastonbury/E. Central

2nd – Barbara Foskett – Cheshire / New Haven

Class G – Adult Garment

1st – Irene Percoski – Enfield/ E. Central

2nd – Patricia Kuzmak – Non-member Cheshire /New Haven Cty.

3rd – Joann Muscilla – Beacon Valley / Excelsior

Class H – Latch Hook

1st – Dorothy Joselovitz – Redding /Fairfield Cty.

2nd – Loretta Rowland – Oxford / Fairfield Cty.

3rd - Lois Evankow – Lyme / New London Cty.

Class I – Quilted Wall Hanging

1st - Karen MacDonald – Redding /Fairfield Cty.

2nd –  Joan Toomey – Colchester /New London Cty.

3rd – Jim Tucker – Bethlehem /Excelsior Pomona

Class J – Stuffed Toy

1st – Ruth Herbele – Manchester/ E. Central

2nd – Maryalyce Lee – Cheshire /New Haven Cty.

3rd – Cindy Anderson – No. Stonington /New London

Class K – Baby Afghans

1st – Maryalyce Lee – Cheshire / New Haven Cty.

2nd – Josephine Fazzino – Non-member B. Valley/ Excelsior

3rd Place – Lois Evankow – Lyme Grange/East Central Pomona

Baking Contest - Adult

1st – Priscilla Schmartz – Glastonbury

2nd – Barbara Foskett – Cheshire

3rd– Debbie Barnes – N. Stonington

Baking Contest – Junior

1st – Greta Wingate –Stonington

2nd – Jared Gervais – Ekonk Jr.

Decorate A Shoe - Group A – Baby/Childrens

1st – Sue Addison – Winchester

2nd – Cathy Russi – Colchester

3rd – Angelina DeDominica – Hillstown

Decorate A Shoe - Group B – Adults

1st – Helen Forrest – Hillstown

2nd – JoAnn Klingerman – Whigville

3rd – Barbara Foskett – Cheshire

Craft Contest – Needlework

1st – Polly Leonard – Colchester

2nd – Lois Evankow – Lyme

 3rd – Joan Ziegler – Redding

Craft Contest – Other Media

1st – Debbie Brown – Whigville

2nd – Jeff Watson/Chris Bourque/Cathy Russi – Colchester

3rd – JoAnn Klingerman – Whigville

 
 
 

 
     
     
       
© 2019 The Connecticut State Grange. All Rights Reserved.